خدمات چاپ آنلاین فارسی گراف
 

چاپ آنلاين فارسی گراف

جهت ارسال سفارشات خود کليک کنيد

آموزش تایپوگرافی به سبک رترو

معرفی کوتاه :
آموزش تایپوگرافی به سبک رترو با چند کلیک ساده در نرم افزار ایلوستریتور با عرض سلام ، از امروز در فارسی گراف تصمیم دارم بصورت هفتگی آموزش...
تکلونوژی ها :

نمونه کار :

مطالب آموزشی


تاريخ اجرا :

آموزش تایپوگرافی به سبک رترو

آموزش تایپوگرافی به سبک رترو با چند کلیک ساده در نرم افزار ایلوستریتور

با عرض سلام ، از امروز در فارسی گراف تصمیم دارم بصورت هفتگی آموزش هایی در زمینه های طراحی گرافیک برای علاقمندان دنیای هنر و گرافیک آماده سازم که نظیر آن در وب سایت های فارسی زبان موجود نمیباشد و یا حداقل امیدوارم مباحث نوینی را خدمت شما عزیزان بازدید کننده و یا صاحبان مشاغلی که خود قصد طراحی گرافیک بخش های کوچک تر کسب و کار خود را دارند که با این کار میتوانند صرفه جویی در هزینه های خود داشته باشند را ارائه نمایم.

خب این آموزش برای ساخت متونی با سبکی تخت و سایه دار میباشد که با رنگ بندی قرمز ملایم و بلوز ظاهری با سبک امروزی ۲۰۱۸ به خود میگیرد و کاربرد بسیار زیادی برای نوشتار های ضخیم روی بنر ها ، هدر ها ، بسته بندی ها و موارد مشابه را خواهد داشت


Editable Retro Text Style in Illustrator

برای شروع نرم افزار ایولستریتور را باز و به صورت زیر یک تب یا همان زبانه جدید باز کرده و برای مثال میتوانید از یک سند با اندازه A4 استفاده نمایید و درون آن را با مربع یا مستطیلی با رنگی که کد آن رو در ادامه خواهم گذاشت رسم مینماییم مانند شکل زیر :

#f16975

مانند شکل زیر از ابزار Type برای ایجاد یک حرف یا کلمه با فونت مورد نظر خود استفاده کنید. من اینجا از فونت Montserrat استفاده کردم، اما پس از تکمیل پروژه ، شما می توانید فونت را به فونت دلخواه خود تغییر دهید.

خب حالا مانند شکل زیر رنگ فونت را از قسمت Fill حذف نماییدو به آن Strock با اندازه ۵pt و با رنگ سفید را اضافه نمایید.

یکی از ویژگی های شگفت انگیز این پانل که میتوانید ظاهر میتوانید چندین ویژگی ظاهری را به فونت خود بدهید مانند Strock  یا Fills که معنی همان پر کردن فضای داخلی با یک رنگ را میدهد. خب حالا روی دکمه Add New Strock کلیک کنید، سپس رنگ را به #۲۹۳۴۵۴ تغییر دهید. جالا مثل شکل زیر به منو دقت کنید ، باید این تنظیم استروک آبی دوم را در همان منو بکشید و به زیر استروک سفید اولی ببرید تا از لحاظ لایه بندی ترتیب در قسمت زیرین قرار گیرد.

این تاثیرات میتوانند به هر یک از استورک ها و Fill ها در منو تغییرات ظاهر اضافه شوند، که به شما اجازه این را میدهد که در برای ساخت سبک متن های خود خلاق باشید .
خب حالا یک افکت Transform (جابجایی) به این استروک آبی خود مانند شکل زیر بدهید :
برای اعمال افکت جابجایی روی دکمه Fx در قسمت پایین منو و رفتن به مسیر زیر مانند شکل:
Distort & Transform > Transform

خب حالا تنظیمات جابجایی را دقیقا مانند شکل زیر اعمال نمایید :
( حرکت در محور افقی و عمودی به اندازه ۱px و تعداد تکرار یا همان Copies را عدد ۲۰  وارد نمایید )
حالا قبل از اعمال مربع پیش نمایید یا همان Preview را تیک بزنید تا تغییرات سه بعدی شدن متن را ببینید.

اکنون مانند شکل زیر رنگ بندی Fill کنونی را با یک رنگ آبی کمرنگ تر مانند کد رنگ زیر عوض کنید.
مانند جابجا کردن استروک قبلی این رنگ Fill را نیز باید از همان منو تغییرات ظاهری جابجا کرده و آن را در زیر ۲ تنظیمات دیگر قرار دهید

#۳۹a4be

تقریبا طرح ما آماده میباشد اما اگر میخواد به نوشته خود سایه نیز اضافه کنید مانند شکل زیر از داخل منو روی دکمه Add New Fill کلیک کنید و یک تنظیم رنگ Fill دیگر نیز اضافه کنید و رنگ آن را سیاه انتخاب کنید و از منویی که باز میشود Opacity یا همان شفافیت آن را ۲۰% انتخاب نمایید.

حالا مثل کاری که برای جابجایی سری قبل انجام دادیم یک افکت یا همان ویژگی جدید مانند شکل زیر با کلیک کردن روی آیکون Fx در قسمت پایینی منو و به ترتیب رفتن به مسیر زیر :
Distort & Transform > Transform
خب حالا تنظیمات رو دقیقا مثل شکل زیر و شبیه به مثال قبل در محور های افقی و عمودی هر کدام به اندازه ۱px و اما تعداد کپی ها را اینبار ۵۰ عدد وارد مینوایید تا سایه بزرگتری بدست آید.

خب در حال حاظر گوشه های نوشته به هم پیوسته نیستند که بصورت کنگره کنگره دیده میشود که برای رفع آن یک افکت دیگر مثل شکل زیر از منو Fx و با رفتن به مسیر Path > Offset Path ایجاد مینماییم :

حالا مانند شکل زیر مقدار offset را تغییر دهید تا زمانی که سایه پر شود به اندازه کافی ضخیم به نظر برسد تا با طرح متن موجود ، که در برای من ۳ پیکسل بود، با هم هموار شوند.

طراحی ما به پایان خود نزدیک است و برای اینکه سبک طراحی نهایی تایپوگرافی رترو شود فقط نیاز به یک Pattern یا همان پترن یا الگو دارد که میتوانید آن را از لینکی که برایتان خواهم گذاشت دانلود و استفاده نمایید:

این لینک را دانلود و باز نمایید چند نمونه از گرافیک را انتخاب کنید و آنها را در سند اصلی قرار دهید تا نمونه های الگو را انتقال دهید.
اگر برای استفاده از پترن در نرم افزار Adobe Illustrator مشکل داشتید با جستجو در گوگل آموزش استفاده آن در صفحات بسیاری بصورت تصویری موجود هست.

خب حالا مثل شکل زیر ابتدا مانند قبل یک Fill دیگر متن خود اضافه کنید و سپس از نوار منو سمت چپ از قسمت رنگ بندی یا همان Swatches یک پترن مناسب انتخاب نمایید

حالا برای ادغام کردن این الگو یا پترن با پس زمینه از منو شفافیت یا همین transparency مثل شکل زیر گزینه Soft Light را انتخاب نمایید.

حالا برای اینکه از این استایلی که خلق کرده اید روی نوشته های دلخواه خود استفاده کنید از منو سمت راست با عنوان Graphic Style با زدن یک دکمه روی Add it As a Style آن را ذخیره کرده و روی هر متنی که دوست داشتید آن را بنویسید و سپس از همین منو Graphic Style با یک کلیک روی استایلی که قبلا ذخیره کرده اید آن متن را به یک تایپوگرافی تبدیل کنید

در آخر میتوانید همین کار را با لایه پس زمینه قرمز رنگ خود نیز تکرار نمایید تا بک گراند نیز با متن یکی شود.

خب این بود آموزش تایپوگرافی به سبک رترو در به همراه آموزش نرم افزار ایلوستریتور به زبان ساده و به آسان ترین شکل ممکن ، امیدوارم مورد پسند شما عزیزان واقع شده باشد و اگر کمی و کاستی دارد به بزرگی خود بر این حقیر ببخشایید انشال.. در مطالب بعد سعی خود را مینمایم که مطالبی تازه و خلاقانه ، جامع و مفید تر و با زبانی شیوا و موثر به همراه شما شویم.

آموزش تایپوگرافی به سبک رترو با چند کلیک ساده در نرم افزار ایلوستریتور

1